Ana Sayfa
Hakkımda
Polikliniğimiz
İletişim
 
İmplant Soruları
Ağız ve Çene Cerrahisi
Diş Çürükleri
Diş Eti Hastalıkları
Diş Beyazlatma
Dental Radyoloji
Endodonti ve Kanal Tedavisi
İmplant ve Uygulaması
Protez ve Protezin Kullanımı
Gülüş Tasarlama ve Kriterleri
Çocuk Diş Hekimliği
Yaşlılarda Ağız ve Diş Sağlığı
Diş Anatomisi
Diş Temizletme
Protez Dişin Amacı ve Önemi
Ağrısız Diş Çekimi
Estetik Dolgular
Zirkonyum Diş
Şeffaf Diş Plağı
Diş İmplant
Geçici Diş
Estetik Diş Dolgusu
Lamine Diş
Fissür Örtücü
Kuron Kaplama

Şeffaf Diş Plağı

Diş gıcırdatma, günlük yaşam esnasında fakat genellikle uykuda, güçlü çene hareketlerinin yarattığı diş sıkma ya da gıcırdatma olayıdır. Nedeni pek bilinmemekle birlikte santral sinir sistemine ait bir rahatsızlık olduğunu ileri sürenler olduğu gibi, büyük ölçüde kalıtsal özelliği vurgulayanlar, asabi kişilerde geliştiğini ya da stres altındaki kişilerde daha çok rastlandığını iddia edenler de vardır.

Diş gıcırdatma problemi için hastanın ağız ve diş yapısına göre diş gıcırdatma gece plağı yapılabilir. Bazı kişilere ağız yapısına göre üst bazı kişilere göre çene yapısına istinaden alt çeneye göre gece plağı yapılır. Bu diş plakları çene fonksiyonuna göre değişiklik gösterebilir.

Hasta özellikle geceleri dişlerini gıcırdatıyorsa, gece plağı kullanması diş için daha sağlıklıdır. Diş Gıcırdatma Plağını hastaya uygulamadan önce hastanın ağzından ölçü alınıp, diş gıcırdatma gece plağı şeffaf olarak bastırılıyor, bir süre bekledikten sonra hastaya kullanması için diş gıcırdatma ve sıkma gece plağı verilmektedir. Diş Gıcırdatma gece plağını en az günde 4 saat kullanması, ayda ise en az 21 gün kullanması tavsiyemiz gereğidir. Şeffaf gece plakları genelde diş aşınmasını geciktirir ve diş eti hastalıklarını önlemektedir.