Ana Sayfa
Hakkımda
Polikliniğimiz
İletişim
 
İmplant Soruları
Ağız ve Çene Cerrahisi
Diş Çürükleri
Diş Eti Hastalıkları
Diş Beyazlatma
Dental Radyoloji
Endodonti ve Kanal Tedavisi
İmplant ve Uygulaması
Protez ve Protezin Kullanımı
Gülüş Tasarlama ve Kriterleri
Çocuk Diş Hekimliği
Yaşlılarda Ağız ve Diş Sağlığı
Diş Anatomisi
Diş Temizletme
Protez Dişin Amacı ve Önemi
Ağrısız Diş Çekimi
Estetik Dolgular
Zirkonyum Diş
Şeffaf Diş Plağı
Diş İmplant
Geçici Diş
Estetik Diş Dolgusu
Lamine Diş
Fissür Örtücü
Kuron Kaplama
Diş Çürüğü
Diş çürüğü, basit tanımıyla, çoğunlukla dişin en dış sert dokusu olan mine, onun altındaki dentin ve bazen de kök yüzeyini örten sement dokusunun yıkılması olayıdır. Ağız bakımının ihmal edilmesi sonucu dişin en dış tabakası olan mine tabakasının harabiyete uğramasıyla oluşmaya başlar.
Diş Çürüğü Neden Oluşur?
Genellikle karbonhidratlı yiyeceklerin (şeker ve nişasta, kola ve benzeri gazlı şekerli içecekler, kek çikolata vb.) gıdaların diş yüzeyinde uzun süre kalması nedeniyle oluşmaktadır.
Ağızda yaşamakta olan bakteriler bu gıda artıklarıyla beslenmekte ve sonuç olarak ağızdaki mikroorganizmalar yardımıyla asit üretilmektedir. Bir süre sonra, bu asit ortam diş sert dokularını parçalayıp yıkımına neden olmakta ve diş çürükleri oluşmaktadır. Çürük zamanla ilerleyerek iç tabakalara doğru yayılma gösterir. Dişin, minenin altındaki tabakası dentin olarak adlandırılmaktadır ve sıcak ve soğuğu dişin canlı dokusuna iletme özelliği vardır. Bu noktaya gelmiş çürüğü tedavi ettirmek gerekmektedir.
Tedavisi nasıldır?
Konservatif (koruyucu) tedavi kapsamında; dişteki yumuşak ve hastalıklı (enfekte) mine ve dentin dokusu döner aletlerle uzaklaştırılarak oluşan boşluk (kavite) beyaz ve estetik bir malzeme ile (kompozit materyelle) doldurulur.
Diş renginde dolgu malzemeleri var mıdır?
Evet. Kompozit rezinler diş renginde materyaller olup dolgu ve kırık diş tedavilerinde kullanılabilirler. Diş renginde olduklarından, doğal dişlerden ayırt edilmeleri zordur. Estetiğin önemli olduğu ön diş dolgularında tercih edilirler. Arka bölgelerde, çürüğün derinliğine, genişliğine ve yerine göre de uygulanabilirler.