Ana Sayfa
Hakkımda
Polikliniğimiz
İletişim
 
İmplant Soruları
Ağız ve Çene Cerrahisi
Diş Çürükleri
Diş Eti Hastalıkları
Diş Beyazlatma
Dental Radyoloji
Endodonti ve Kanal Tedavisi
İmplant ve Uygulaması
Protez ve Protezin Kullanımı
Gülüş Tasarlama ve Kriterleri
Çocuk Diş Hekimliği
Yaşlılarda Ağız ve Diş Sağlığı
Diş Anatomisi
Diş Temizletme
Protez Dişin Amacı ve Önemi
Ağrısız Diş Çekimi
Estetik Dolgular
Zirkonyum Diş
Şeffaf Diş Plağı
Diş İmplant
Geçici Diş
Estetik Diş Dolgusu
Lamine Diş
Fissür Örtücü
Kuron Kaplama


Estetik Diş Dolgusu

Kompozit tedavisi dişlerdeki kırılma sorunlarını gidermeyle birlikte dişlerin düzgün görünümünü sağlayan estetik bir yöntemdir. Kompozit dolgular hazırlanan kavitelere tabaka tabaka yerleştirilir, ardından özel bir ışıkla sertleştirilir. Bu uygulamanın akabinde kompozit dolgular hastanın dişine göre şekillendirilerek düzeltilir. Bu dolgular dişe sıkıca sabitlendiği için diş dokularını desteklediği gibi; sıcaklığı ve dişte kırılma problemlerini, çürükleri önler.

Kozmopitler, sadece çürük tedavilerinde değil, dişlerin estetik görünümü ve rengini de düzelten özelliğe sahiptir; fakat sık görünen durum olmasa da yapılan dolguların rengi, bazen çay kahve gibi renk veren gıdalarda değişebilmektedir. Renklenme durumunun yaşanmaması için malzemenin iyi olması, iyi cilalanması gerekir ve hastanın da iyi kullanması bunun için önemli bir sebeptir.

Kompozit Dolgu ve Amalgam Dolgu Arasındaki Farklar
Kompozit dolgular estetik bir görünüm kazandırır ve sadece çürük bölgenin temizlenmesi yeterlidir; fakat amalgam dolgularda sağlam diş dokusundan da madde kaldırılmalıdır. Geçmiş yıllara oranla günümüzde kompozit dolgu dayanıklılığı artış gösteriyor. Bununla birlikte iki ürün arasındaki dayanıklılık farkları da beraberinde değişik açıklıklar getirmiştir.
Dişinize hangi tip dolgunun uygulanacağı, dişin durumu, çürüklük derecesi, kavitasyonun konumuna göre hekim tarafından belirlenir.
Kompozit Yenileme Sonrası İçin Uyarılar
Aynı seansta parlaklık verme işlemi yapılan kompozitlerde, büyük operasyonlar ya da fazla diş için yapılan tedavilerde hasta tekrar çağırılarak, gerekli olan estetik düzeltmeler yapılır. Bu tedavilerle ön dişlerde meydana gelen hasarlar yenileniyor, böylece hastalar çiğneme esnasında dikkatli olurlarsa ve dişlerine iyi bakarlarsa dolgularının uzun ömürlü olmasını sağlarlar. 
Çok ince olmaları ve metal içermemeleri sebebi ile estetik olarak çok başarılıdır.Özellikle felçli yüze yapılan tedavilerden sonra beyazlama işlemi ne kadar iyi yapılmış olursa olsun, boyalı gıdalar dolguların rengini değiştirebilmektedir. Aşınma nedeniyle yenilenen dişlerde dikkat edilmesi gereken sert diş fırçaları kullanılmamalı ve dişler fırçalama yöntemleri iyi bilinmelidir. Bu uyarılar, yüz felci olan hastalardaki yenilemeler için de dikkat edilmesi gereken hususlardır.